Frombork na weekend. Czy Kopernik wierzył w UFO?

Frombork – nieduże miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Edukacyjny cel szkolnych wycieczek. To również idealne miejsce na weekendowy wypad, nie tylko ten wakacyjny. Nad miastem góruje Wzgórze Katedralne, które czuwa nad miejscowością. Wśród jesiennych liści okolica zyskuje na nieco melancholijnym i romantycznym klimacie. Ponadto to ciekawe miejsce na rodzinne wyjazdy, gdyż znajdziemy tam Muzeum Mikołaja Kopernika, Szpital św. Ducha oraz Obserwatorium. Podczas chłodnych spacerów można się w nich ogrzać i oczywiście zgłębić wiedzę.

FromborkGaleria osobliwości w Muzeum Kopernika. Zadziwiające twarze…

Frombork

Frombork to miejsce, gdzie w spokoju i ciszy pracował Mikołaj Kopernik. Nietuzinkowy kanonik posądzany o herezję uważnie obserwował fromborskie niebo. To tam powstało dzieło Kopernika „De revoltionibus”, gdzie znalazły się wszystkie kontrowersyjne poglądy astronoma. We Fromborku dokonał swojego żywota i zapewnił tym samym miastu dozgonną sławę.

Frombork

Fromborskie niebo zapewne zadawało Kopernikowi mnóstwo pytań. Spoglądał na jego chmurność, na poranne mgły, które docierały z Zalewu Wiślanego. Na pewno niejednokrotnie poczuł się straszliwie samotny zdając sobie sprawę z nieskończoności wszechświata, z beznadziejnej samotności ziemi pośród ciszy kosmosu. Czy Kopernik wierzył w życie pozaziemskie? Tego nie wiemy, ale do dziś możemy podziwiać trudy jego pracy w muzeum, któremu patronuje. Znajdziemy tam portrety Mikołaja Kopernika, które nie zawsze pokrywają się z jego utrwalonym wizerunkiem. Warto wspomnieć, że nie zachował się żaden z obrazów, który przedstawiałby polskiego astronoma za jego życia. Z niedowierzaniem przyglądałam się topornym, wielkim drewnianym narzędziom, którymi dokonywał pomiarów geometrycznych, kartograficznych, a w końcu i samego nieba.

Warto także zajrzeć do planetarium i Parku Astronomicznego. Planetarium znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej.  Wyposażone jest w urządzenie, dzięki któremu obserwujemy obrazy nieba, a także drogę słońca i innych ciał niebieskich. Za kilka złotych możemy podziwiać taniec gwiazd z każdego zakątka na świecie tuż nad naszymi głowami.

Port we Fromborku.

Frombork

Frombork

Wracając drogą wojewódzką 503 można zatrzymać się w Kadynach, niewielkiej wsi położonej nad Zalewem Wiślanym. Latem plaża jest zapewne oblężona, zaś w listopadzie była idealnym miejscem na spacer i chwilę wytchnienia. Legenda mówi, że wieś zawdzięcza swoją nazwę pruskiej księżniczce Kadynie. Będąc w Kadynach koniecznie trzeba udać się na 3 kilometrowy spacer po Rezerwacie przyrody Kadyński Las, który jesienią zachęca do wędrówek przyozdobiony z liści buków, jesionów i dębów. W Kadynach znajdują się także hotele, które zapewniają wypoczynek i relaks w spa.

Kadyny

Poniżej pomnik przyrody – Dąb Bażyńskiego, 700-letni dąb szypułkowy. W przyziemnej dziupli chowało się 11 żołnierzy za czasów Birknera z Elbląga.

KadynyFragment ścieżki historyczno -przyrodniczej Kadyński Las

Kadyny

Kadyny

Kadyny

Przepiękny i kojący Zalew Wiślany. O tej porze roku całkowicie opustoszały.

Kadyny

Kadyny

Jeżeli macie okazję odwiedzić te strony nie zastanawiajcie się dłużej. To świetny pomysł na oderwanie się od codziennych zajęć.

Kadyny