Swanetia-kraina zielonych pastwisk

Byłam w Gruzji dwukrotnie, zaglądając w wiele zakątków tego niewielkiego kraju. Gdybym miała wskazać komuś jedno miejsce, które na pewno powinien odwiedzić w Gruzji, byłaby to Swanetia.

Sama podróż do Swanetii wiedzie niezwykle piękną trasą. Pędzące marszrutki wkraczają bowiem na tereny kaukaskich przepaści, niebezpiecznych zboczy, ale i niesamowitych widoków. Zmęczenie podrożą daje we znaki, warto jednak przemęczyć się i podziwiać niezwykłości zza okna marszrutki czy samochodu.

svanetia12

Ogrom zieleni, roślinności, skał czy napotykanych wodospadów sprawia, że miejsce to wydaje się odcięte od świata i jego problemów. Krowy wiodą tam swój żywot pasąc się, gdzie popadnie i za nic mając klaksony poirytowanych kierowców. Bajkowy błękit nieba zlewa się z zielenią tworząc trochę iluzoryczny obrazek z pocztówki.

Swanetia

Swanetię okalają Góry Swaneckie (pasmo górskie środkowego Kaukazu). Swaneci, czyli kaukascy górale, wyróżniają się własnym językiem, spokrewnionym z językiem gruzińskim. Charakterystycznymi dla regionu są średniowieczne baszty obronne (koszki), które niegdyś służyły także za domy.

Swanetia

svanetia7

Swanetia

Stolicą wysokogórskiego regionu jest Mestia. Górskie małe miasteczko przyciąga turystów bazą noclegową i rozwiniętą infrastrukturą. Jest też swoistą chlubą Gruzinów, którzy melancholijnie wymawiają nazwę miasta – „Mestija”.

mestia11

svanetia2

Jak było w Swanetii przedstawia mój filmik:

Sama Mestia oraz Górna Swanetia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Z Mestii (1400m n.p.m.) prowadzi kilka ciekawych tras trekingowych:

  1. Na lodowiec Chalaadi (1800m n.p.m.). Trasa lekka, praktycznie bez podejść. Przepiękne widoki.

chalaadi

chalaadi2

2. Na lodowiec Uszby (2400m n.p.m.). Trasa trudniejsza, związana z kilkugodzinnym marszem, okraszona dość stromym podejściem. Trasa zaczyna się w okolicach wioski Mazeri (1600m n.p.m. 20 km od Mestii drogą którą przyjechaliśmy, w Becho trzeba odbić w górę doliny rzeki Dolra). Początek trasy to prosty i dość długi spokojny marszu wzdłuż rzeki. Po jej przekroczeniu znajdujemy bazę (1800m n.p.m.) i od tamtąd zaczyna się poważniejsze podejście. Uwaga na fragment kilkusetmetrowego stromego podejścia z bardzo sypkim podłożem, a także przygotujmy się na przekroczenie jednego z rwących górskich potoków brodząc w jego lodowatych wodach (woda jest nieprzejrzysta i nie widać dna!).

lodowiec-uszba2

lodowiec-uszba3

lodowiec-uszba6

lodowiec-uszba4

3. Na jeziorka Koruldi (2700m n.p.m.). Warto odpuścić sobie żmudne podejście przez las podjeżdżając jakimś transportem pod krzyż przy punkcie widokowym (2200m n.p.m.). W ten sposób oszczędzamy siły na właściwy marsz do jeziorek. Same jeziorka wielu nie zachwycają, mnie osobiście urzekły.

koruldi5

koruldi1

koruldi

W drodze na jeziorka Koruldi

Jeziorko Koruldi

Jeziorko Koruldi

4. Ushguli. Będąc w Mestii grzechem byłoby nie odwiedzić Ushguli, najwyżej położonej wioski w Europie. Ciekawym pomysłem jest kilkudniowy trekking wiodący z Mestii. O wiele wygodniejszą wersją jest marszrutka albo wynajęty samochód. Ushguli to tak naprawdę zbiór czterech mniejszych osad: Murkmeli, Chazhashi, Chvibiani, Zhibiani. Do Ushguli wiedzie jedna droga, poza sezonem nieprzejezdna. Dystans niecałych 50km przemierza się w trzy godziny albo dłużej, w zależności od wprawy kierowcy. Sama trasa jest dość trudna i wymaga sporych umiejętności od kierowców. Pierwsza wioska budzi u wielu odwiedzających szok. W rozwalających się ruinach, basztach i niewielkich domach wciąż żyją rodziny. Po ubitych ścieżynkach płynie rynsztok. Kolejne osady są już o wiele bardziej uporządkowane, mają nawet restauracyjki i hotele. Tym, którzy chcieliby odciąć się od cywilizacji odradzam ucieczkę do Ushguli 😉

ushguli1

ushguli2

ushguli3

ushguli4

Swanetia jest dumą i chlubą Gruzinów. W ogóle im się nie dziwię. Legenda o powstaniu Gruzji mówi o tym, że gdy dzielono świat na narody, Gruzini zamiast stawać w szranki, kłócić się i wojować, spokojnie ucztowali. Bóg widząc jak spokojni i niekonfliktowi są Gruzini, oddał im najmniejszy, ale najpiękniejszy kawałek świata. Z pewnością Swanetia może się do niego zaliczać.

Przykładowe ceny:

Nocleg w Mestii: 20-35 lari

Georgian Bus z lotniska w Kutaisi do Mestii – 40 lari

Marszrutka Kutaisi do Mestii – 25 lari

Tblisi Mestia – 35 lari

lot Kutaisi – Mestia: 40 lari

lot Tblisi (Natakhtari) – Mestia: 65 lari