Genua – miasto żeglarzy i wędrowców

Genua to największe, pozytywne zaskoczenie naszej wycieczki po północnych Włoszech. Portowe miasto wraz ze swoją lekką i pachnącą morzem atmosferą, szczególnie wzbudziło moją sympatię. Pięknie i malowniczo położone na wzniesieniu, Genua to miasto Krzysztofa Kolumba. Z racji swojego położenia, od wieków jest miastem wędrowców i imigrantów. Wąskie uliczki i międzynarodowy klimat Genui, sprawia, że zyskuje ona luźny, portowy charakter.

Genua Port i Il Bigo

Genua Port

Il Bigo to ogromna konstrukcja powstała na cześć najsłynniejszego mieszkańca, czyli Krzysztofa Kolumba. Zbudowana w 1992 roku, autorem jest Renzo Piano.

Genua PortGenua PortGenua Port

Katedra San Lorenzo, czyli Katedra św. Wawrzyńca

Katedra św. Wawrzyńca w Genui

Katedra św. Wawrzyńca w Genui

Katedra św. Wawrzyńca w Geniu

Katedra św. Wawrzyńca w Genui

Siedziba arcybiskupa Genui. Nie sposób przeoczyć okazałego kościoła z charakterystyczną fasadą. Katedra była budowana od IX wieku, ukończona zaś dopiero w 1118 roku. Zauważyć można kilka stylów: romański (portal, czyli ozdobne wejście) oraz renesansowy (kaplica św, Jana Chrzciciela)

Dom Krzysztofa Kolumba

Genua, Dom Krzysztofa Kolumba

Świeża bryza, międzynarodowy klimat największego miasta portowego Włoch sprawił, że sama się poczułam jak przybysz z innego kontynentu, który rano przycumował do brzegu. Pięknie położona Genua jest małą ojczyzną Krzysztofa Kolumba. Czy to ten brzeg i bezkres sprawił, że postanowił kiedyś wyruszyć w wielką podróż, która zmieniła historię świata? Do dziś dom Kolumba można odwiedzić w Genui przy Piazza Dante. Casa do Colombo to zrekonstruowany zabytek, w którym znajdują się pamiątki po najsłynniejszym żeglarzu w dziejach ludzkości.

Plac Zwycięstwa

Łuk triumfalny Genua

Genua

Znajduje się w samym centrum miasta, naprzeciwko dworca kolejowego. Zdobi go okazały łuk triumfalny.

Piazza de ferrari

Piazza de ferrari

Zabytkowy i zarazem nowoczesny plac w Genui z fontanną. Króluje tam klasycyzm i secesja, w budynkach znajdują się biura, banki a także Akademia Sztuk Pięknych

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale

Pałac dożów (XVIII), znajduje się nieopodal Piazza de Ferrari. W czasie Republiki Genui był rezydencją doży. Pałac doczekał się przebudowy, pożaru i poważnych uszkodzeń podczas bombardowań (1940-1945).

W Genui uchwyciłam piękny zachód słońca

Genua Genua Genua Genua Genua

Miasto jest przedstawione w dramacie Genua.Włoskie lato, w którym gra genialny Colin Firth.

Bardzo miło wspominam wycieczkę do Genui, którą odwiedziłam za namową mojej serdecznej przyjaciółki. Po zamrożonym Mediolanie i Turynie była to bardzo miła odmiana i namiastka nadmorskich, letnich wakacji.

O innych włoskich miastach pisałam także :

Wenecja to… Mini przewodnik po nocnym mieście

Mediolan – przemysłowy olbrzym północnych Włoch