Mediolan – przemysłowy olbrzym północnych Włoch

Mediolan – duże miasto północnej Lombardii, stolica regionu. Drugie co do wielkości miasto we Włoszech. Przemysłowy gigant, któremu nie można odmówić rozmachu i wystawności. Co koniecznie warto zwiedzić?

Mediolan – co warto zobaczyć?

Duomo di Milano

Oczywiście Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (Duomo St. Maria Nascente di Milano) jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Gotycka architektura, „koronkowa” fasada i rozmiary katedry są naprawdę imponujące. Największy kościół w Europie jest dostępny dla turystów za drobną opłatą (2 euro wejście). Majestatyczność i wykwintność wnętrza katedry onieśmiela. Wrażenie robi również duży plac znajdujący się przed kościołem. Prawdopodobnie nigdy nie jest pusty, sporo tam sprzedawców i turystów robiących zdjęcia.

Mediolan Duomo Mediolan Duomo Mediolan Duomo

Galleria Vittorio Emanuele II

Mediolan to stolica mody, mekka wielkich projektantów. Mieszkańcy także próbują dotrzymać kroku tytułowi i nie sposób im odmówić wyczucia, smaku i elegancji. Nieopodal katedry znajduje się oszklona galeria handlowa. Można tam znaleźć drogie i ekskluzywne butiki, ale również coś zjeść i napić się kawy. Oszklona arkada skrywa sklepy najdroższych projektantów ze świata. Ekskluzywność i wyrafinowanie rzucają się tutaj w oczy, sama architektura galerii jest bardzo efektowna.

Galleria Vittorio Emanuele IIGalleria Vittorio Emanuele II

Santa Maria delle Grazie

Bazylika, w której znajduję się fresk ” Ostatania wiecerza” Leonadro da Vinci. Bilety najlepiej zamawiać online TUTAJ. Bazylika została zbudowana w XV wieku.

Santa Maria delle Grazie

Castello Sforzo i Via Dante, park Sempione

Zamek znajdujący się w centrum Mediolanu, miejsce zamieszkania książęcego rodu Sforzów. Został zbudowany w XV wieku, otoczony murem i basztami.  Wewnątrz gratka dla pasjonatów sztuki – znajduję się tam kolekcja sztuki średniowiecznej, renesansowej i barakowej a także Pieta Rondanini Michała Anioła. Park Sempione – dość rozległy teren zieleni, jedno z nielicznych takich miejsc w mieście.

Castello Sforzo i Via Dante, park Sempione Castello Sforzo i Via Dante, park Sempione Castello Sforzo i Via Dante, park Sempione Castello Sforzo i Via Dante, park Sempione

Teatro alla Scala

Słynna opera w Mediolanie i we Włoszech. Z zewnątrz zupełnie nie robi wrażenia. Trudno się więc domyślić, że przechodzi się obok najsłynniejszego teatru na świecie. Wewnątrz nie byłam, ale podobno to ono najbardziej zachwyca. Bilety można zamawiać TUTAJ 

Teatro alla Scala

Gdzie zjeść?

Gdzie zjeść tanio i w przystępnej cenie? Polecam Trattoria La Magolfa znajdującą się przy via Magolfa 15. Miejsce znalazłam dzięki blogowi www.weekendowi.pl. Jedzenie bardzo smaczne w niewygórowanych cenach.

Gdzie nocować?

My nocowaliśmy w hostelu Wow. Schludnie i czysto, jednak trudno się porozumieć z panią prowadzącą hostel.

Jak dojechać?

Z Bergamo (gdzie ląduję Wizzair) do Mediolanu jedzie się około godziny autostradą i do dwóch godzin normalnymi drogami. Można się tam dostać pociągiem, ale także autobusem.

Mediolan to miasto, które mnie nie zachwyciło w szczególny sposób. Mało zieleni, natarczywi sprzedawcy i brak cech wyróżniających miasta sprawia, że nie jest to według mnie ważny punkt na mapie Włoch.

Inne włoskie miasta, o których pisałam:

Genua – miasto żeglarzy i wędrowców

Wenecja to… Mini przewodnik po nocnym mieście