Miasta skalne w Gruzji. Wardzia, Dawid Garedża, Uplisciche

Miasta skalne w Gruzji pod wieloma względami są wyjątkowe. Zbudowane w imię miłości i wiary, odkryte przez siły natury, miejsca wyciszenia i skupienia. Najbardziej popularne to Wardzia, Dawid Garedża oraz Uplisciche. Każde z nich absolutnie warte odwiedzenia, pośród labiryntów i skalnych zabudowań można poczuć ducha dawnych czasów. 

Wardzia

Skalne miasto, klasztor znajdujące się na górze Eruszeli, w południowej Gruzji. Wardzia leży około 40 kilometrów od Achalciche i jest największą atrakcją w regionie Meschetia. Budowę miasta w skale, swoim patronatem, objęła królowa Gruzji Tamara. Miasto powstało na przestrzeni XII i XIII wieku. W 1283 roku trzęsienie ziemi spowodowało spore zniszczenia i odkryło większość miasta. Z dołu Wardzia przypomina plaster miodu za sprawą widocznych tuneli i komnat. Nad miejscem czuwają mnisi, którzy tam mieszkają.

wardzia

wardzia gruzjawardzia vardziawardzia vardziawardzia vardziawardzia vardzia

wardzia vardzia

Do Wardzi jeździ sporo marszrutek z Tbilisi i innych miast w Gruzji. Większym problemem jest wydostanie się stamtąd tego samego dnia, a miejsc noclegowych jest naprawdę mało. Nieopodal skalnego miasta, koło rzeki, znajduje się niewielki bar, zaś po drugiej stronie hotel Taoskari. Dla mnie Wardzia jest bardziej odosobniona i odludna, niż Ushguli. Gdy autokary wycieczkowe odjechały, okazało się, że byliśmy jedynymi turystami w okolicy.

Dawid Garedża

Kompleks świątyni leżący na górze Garedża znajduje się w Kachetii, krainy słynącej z win. W VI wieku mnich Dawid zamieszkał w jednej z naturalnych jaskiń, które skrywała góra i wzniósł tam monastyr. Przez kolejne wieki miejsce rozwinęło się gospodarczo i kulturalnie. Stało się ośrodkiem religijnym i naukowym. Do Dawid Garedży przybywali kolejni misi, którzy budowali monastyry.

dawit garedża

dawit garedża

W oddali stepy Azerbejdżanu

dawit garedżadawit garedżaPowstała tam również szkoła malarstwa. Freski można odnaleźć w jaskiniach.

dawit garedżadawit garedżadawit garedżaW drodze do Dawid Garedży nie można ominąć niewielkiej miejscowości Udabno. We wiosce powstało polska oaza, Oasis Club Udabno, oferująca smaczne jedzenie i nocleg. Półpustynne Udabno zamieszkują przesiedleńcy ze Swanetii, którzy poprzez swoją obecność tam „strzegli” granic z Azerbejdżanem. Udbano w języku swańskim oznacza pustynię.

Udabno, Oasis Club

Warto wspomnieć, że sporą trudnością jest dostanie się do Dawid Garedży. My przyjechaliśmy do Udabno taksówką, dalej zaś pozostało łapanie stopa. Można także przyjechać z jednodniową wycieczką.

Uplisciche

Uplisciche znajduje się niedaleko Gori. Miasto skalne, którego początki sięgają starożytności i pogańskich czasów (pierwsze budynki powstały około V w. p.n.e) jest najstarszym, takim miejscem w Gruzji. Góruje nad całą miejscowością i otwiera przed nami piękny widok doliny rzeki Kury (gruz. Mtkvari). Spory kompleks miasta pokazuje, że niegdyś tętniło ono życiem. Znajdziemy tam wiele pomieszczeń  gospodarczych i mieszkalnych, komnat i uliczek.

Uplisciche

Przepiękne widoki rozpościerające się ze skalnego miasta.

skalne miasta, Upliscichemiasta skalne

Uplisciche

UpliscicheUplisciche

miasta skalne Gruzja

Miasta skalne to nie tylko podróż po szczątkach dawnej kultury, ale także wstęp do świata dawnych ośrodków religijnych i naukowych. Z niedowierzaniem można podziwiać jak niegdyś budowano system pomieszczeń, schodów i poziomów. Miasto w kamieniu zapewniało życie tysiącom ludzi, rozwijało naukę i kulturę.