Szeki w Azerbejdżanie. Orientalne miasto chanów

Szeki (Şəki) to drugie po stolicy miejsce, najczęściej polecane w przewodnikach.  Podróż tam to świetny sposób na odetchnięcie od zgiełku ogromnego i luksusowego Baku. Leży na północy, na skraju wyżyny Xan. Miasto ujmuje górskim charakterem i malowniczym poleżeniem. Niegdyś było stolicą państwa albańskiego, tam również przebiegał Jedwabny Szlak. 

Sama nazwa Szeki wzięła się od ludu Saków (koczownicze plemię), które zasiedliło te ziemie w VII w. p.n.e. Mieszkańcy mówią tam w dialekcie języka azerskiego. Szeki leży w północnym Azerbejdżanie, łatwo się do niego dostać z Baku. Dobre połączenie jest także od strony gruzińskiej granicy. Najtaniej marszrutką (cena to kilka manatów), najszybciej taksówką (warto się targować z taksówkarzami). Miasto zamieszkuje sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Część turystyczna leży w górnej starszej części miasta, tam też znajdują się najważniejsze zabytki.

Droga do Szeki

Droga do Szeki

Droga do SzekiSzeki

Ulica wiodąca do starej, zabytkowej części miasta należy do handlarzy. Tam można kupić orientalne pamiątki, ale także przysmak Szeki, czyli chałwę.

SzekiSzekiSzeki AzerbejdżanSzeki Azerbejdżan

Szki Azerbejdżan

Szekijskie słodycze

Szki Azerbejdżan

Słynna chałwa z Szeki. Bardzo słodka i oryginalna w smaku. Przygotowuje się ją z mąki ryżowej, orzechów oraz syropu z cukru.

Co można zobaczyć?

Stara część miasta leży w górze, tam też napotykamy na mury zamkowe (1759 – 1780) i bramę.

Szeki AzerbejdżanSzeki AzerbejdżanSzeki Azerbejdżan

Pałac chanów szekijskich był letnią rezydencją chanatu. Zbudowany został w latach 1789-1797. To niewielki, orientalny i bogato zdobiony pałac. Z zewnątrz ozdabiają go płytki ceramiczne oraz malowidła. Wymienia się go jako najpiękniejszy z chańskich pałaców, jakie zachowały się do dnia dzisiejszego. Wstęp do pałacu wynosi 2 manaty, otwarty jest w godzinach 9 – 19. Wewnątrz pałacu obowiązuje zakaz fotografowania.

Pałac Chana, Szeki

Pałac Chana, SzekiPałac Chana, SzekiSzeki Azerbejdżan

Drugim, ważnym zabytkiem wymienianym jest Karawanseraj (XVIII w.) w Szeki. To dawny zajazd dla kupców, obecnie hotel. Niegdyś w Szeki było aż pięć takich budynków, dziś pozostały jedynie dwa.

Szeki

Uwagę zwraca także okrągły budynek, kiedyś świątynia, obecnie Muzeum Rzemiosła Artystycznego (zbudowana w VI w.)

SzekiSzeki

Meczet Szeki

Meczet Omara Efendiego z XIX w.

Szeki urzeka połączeniem starych murów z zielonymi wzgórzami i roślinnością.

SzekiSzekiSzeki

SzekiSzeki

Szeki AzerbejdżanSzeki AzerbejdżanSzeki Azerbejdżan

Szeki

Nieżyjący prezydent Alijew jak zwykle czuwa i bacznie obserwuje z bilbordu 😉