Wenecja to… Mini przewodnik po nocnym mieście

Wenecja co roku przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Trudno o czas, kiedy żądnych atrakcji zwiedzających jest nieco mniej  i można odetchnąć świeżym (!) powietrzem. Wenecję miałam okazję zwiedzać późnym, styczniowym wieczorem. Na miesiąc przed karnawałem miasto żyło, restauracje i knajpki były wypełnione po brzegi a na ulicach było tłoczno. Zapraszam na moją mini fotorelację z uśpionej Wenecji oraz subiektywny i krótki przewodnik.

Wenecja to….

… totalny brak samochodów, skuterów.

Są za to tramwaje wodne, a wenecjanie poruszają się nimi jak zwykłymi autobusami.

Wenecja

… Bazylika i plac św. Marka

Zastaliśmy plac zupełnie opustoszały. Widząc zdjęcia na innych blogach, bardzo się cieszę, że mogłam być jako nieliczna wśród zwiedzających. Bazylika robi wrażenie, jest przepięknie zdobiona i wykończona.

Bazylika św, Marka Bazylika św, Marka WenecjaPlac św. Mark WenecjaPlac św. Mark Wenecja

… most Rialto

Most nad Canal Grande, jego początki sięgają 1181 roku. Jest najstarszym mostem, który się zachował w Wenecji. Do 1854 roku Ponte di Rialto był jedyny mostem w mieście. Na moście panuje prawdziwy tłok, każdy chce zdjęcie z panoramą kanału.

Ponte di Rialto

… kanał Grande

Kształtem przypomina odwróconą literę „S”. Cieśnina ma długość prawie 4 kilometrów i dzieli miasto na dwie części.

Canal Grande, Wenecja

… kanały i gondole, czyli szeroko pojęty i nadużywany romantyzm

Wenecja to przede wszystkim klimat mostów, kanałów i gondoli. Nie można im nie przyznać pewnej romantyczności i uroku. Kanały nie śmierdzą, (a są o to oskarżane), może to pora roku, ale nie wyczułam niczego podejrzanego.

WenecjaWenecjaWenecja

Cena za przepłynięcie gondolą to 100 euro.

Wenecja

… karnawał, a więc i maski

Muszę przyznać, że są przepiękne i przerażające zarazem. Historia tych masek sięga XIII wieku i wiążę się ze szkołą, która wytwarzała owe małe, dzieła sztuki. Wykonywane były z gipsu i gliny a ich popularność gwałtownie wzrastała. Podobno w 1600 roku zakazano nosić masek poza okresem karnawału. Należało się ich wystrzegać także w miejscach świętych. Stały się one symbolem gry w udawanie, czy to tożsamości, czy statusu społecznego.

Maski, WenecjaMaski, WenecjaMaski, WenecjaMaski, Wenecja

 … Aperol Spritz

To drink z Wenecji. Prosecco,  Aperol, woda i plasterek pomarańczy (wszystko we właściwych proporcjach). Aperol ma pomarańczowy kolor, smak gorzkiej pomarańczy i rabarbaru. Koktajl jest pity w modnych knajpach, ale jest także sprzedawany w butelkach dla mniej modnych ludzi 😉

Aperol Spritz, Wenecja

To na zdrowie!

O innych włoskich miastach pisałam tu i tam:

Mediolan – przemysłowy olbrzym północnych Włoch

Genua – miasto żeglarzy i wędrowców