Miejsca w Gruzji, które musisz poznać

Gruzja to nie tylko Batumi, Kutaisi czy Tbilisi. Poza chaosem wielkich miast można znaleźć tam miejsca osobliwe, niesamowite i absolutnie wyjątkowe. Zapraszam Was po moich gruzińskich, małych odkryciach, które nie są głównymi atrakcjami w przewodnikach.

Chiatura, Cziatura

Chiatura – miasto posowieckich kolejek linowych. Znajduje się w regionie Imertia, jest ośrodkiem przemysłowym, w którym wydobywa się magnan. Specyficzne położenie miasteczka, w górskiej dolinie, było przyczyną powstania sieci kolejek linowych. Służą one pracownikom, ale także zwykłym mieszkańcom. Bloki mieszkalne w Cziaturze są położone na wzgórzach i po dziś dzień kolejki używane są jako transport. Jechać do koleżanki na kawę pod drugiej stronie miasta, ponad górami i wierzchołkami drzew – nie każdy może liczyć na taką przyjemność 🙂

Chiatura

Chiatura

ChiaturaChiaturachiatura

Chiatura

Katshki Pillar, samotnia mnicha na skalnej maczudze 

„Powołał go Pan
Na słup.
Na słupie miał dom
I grób.” ,”Święty Szymon Słupnik”, S. Grochowiak

Wiersz Grochowiaka idealnie wpasowuje się w charakter miejsca. Na 40 metrowej skale, kształtem przypominającym maczugę Herkulesa, znajduje się bowiem mały domek, siedziba mnicha. Skała na długo przed wybudowaniem na niej klasztoru była miejscem kultu. Pierwsza świątynia powstała na szczycie w V wieku. Miejsce przez wiele lat było trudno dostępne. W latach 40 XX wieku na szczycie odkryto tam ruiny cerkwi. W latach 90 na skale zamieszkał mnich z Chiatury, Maksim. Do skały przytwierdzona jest drabinka, która jest łączem mnicha z resztą świata. Na samym dole znajduje się mała cerkiew.

katskhikatskhikatskhikatskhi

KatshkiKatshki

Przełęcz Goderdzi

Wybraliśmy się na wycieczkę Batumi – Akhaltsikhe. Sama droga to tylko 160 km, ale w trudnych, górskich warunkach. Na przełęcz dotarliśmy z ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. Już sama droga do przełęczy zasługuje na jej opisanie. Wiedzie przez Adżarię, możemy więc podziwiać herbaciane pola i poczuć trochę subtropikalnego klimatu. Po drodze warto  zatrzymać się przy wodospadzie Makhuntseti.

Droga w górach jest dość trudna i raczej przeznaczona dla doświadczonych kierowców. Widoki są przepiękne, tak niesamowite, że aż szkoda chwili na wyciągnięcie aparatu. Przełęcz znajduje się na wysokości 2025 m n.p.m. Na górze temperatura spadła i zrobiło się zimno. Na szczęście w niepozornej, drewnianej chatce można ogrzać się kawą i zjeść coś prostego i pysznego.

droga batumi ahalcihedroga batumi ahalcihedroga batumi ahalcihedroga batumi ahalcihedroga batumi ahalciheprzełęcz goderdziprzełęcz goderdzi

przełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdziprzełęcz goderdzi

Gori

Miasteczko Gori nie wyróżnia się niczym specjalnym, gdyby nie fakt, że to tam własnie urodził się Stalin. Gruzińskie podejście do Stalina jest nieco kontrowersyjne i totalnie niezrozumiane przez Europejczyków. Stalin jest tam uważany za Gruzina, którego zna cały świat. W Gori znajdziemy więc muzeum dyktatora, a w nim łóżko, w którym spał, przedmiotów, których używał. To jest miasto Stalina i jego wizerunek jest tam wszędzie obecny.

Gori

Gori

Batonik, czy może zapałki z dyktatorem?

Jak widzicie, Gruzja to dość specyficzny i oryginalny kraj. Warto czasem zboczyć z drogi i zobaczyć zaskakujące miejsca.