Gruzja na talerzu. 8 rzeczy, których powinieneś spróbować

Kuchnia gruzińska to nie tylko popularne chaczapuri, ale ogromna dawka smakowych doznań. Gruzini są dumni ze swoich specjałów, w miastach i mniejszych miejscowościach raczej nie uświadczysz restauracji specjalizujących się w innej kuchni, niż gruzińska. Kuchnia gruzińska jest bardzo tradycyjna, prosta i różnorodna zarazem. Wiele w niej warzyw, owoców i zaskakujących połączeń. 

  1. Puri – przepyszny, naturalny chleb wypiekany w specjalnych piecach tone. Chleb jest kruchy i łatwo rwie się go rękoma.

puri

2. Badridżani, czyli moje ulubione bakłażany z pastą orzechową, o których pisałam tutaj GRUZIŃSKIE BAKŁAŻANY. Nie mają sobie równych i można je zjeść w każdej restauracji, zajeździe czy barze.

Bakłażanowe zawijaski z granatem

kuchnia gruzińska

Badridżani

Tu wersja z kolendrą i ogromną ilością czosnku

3. Lobio –  fasola z kolendrą, proste, przepyszne i aromatyczne danie. Lobio na blogu gotowałam ponad rok temu KLIK. Czerwona fasola w Gruzji jest bardzo popularna i występuję w różnych postaciach. Samo lobio może być gulaszem, zupą a nawet pastą. Można spotkać również lobiani, podobne do chaczapuri, które zamiast sera ma właśnie fasolę.

kuchnia gruzińska

Lobio z kiszonymi warzywami oraz świeżymi ziołami.

4. Chinkali – charakterystyczne pierogowe sakiewki, przepyszne i aromatyczne. Najbardziej popularne to te z mięsem, ale występują również z serem, ziemniakami i grzybami. Chinkali jemy rękami, trzymając pierożek za jego końcówkę, nadgryzając kawałek i wypijając bulion z sakiewki.

5. Czurczchela – to gruzińskie snickersy, ale w zdrowszej odsłonie. Nanizane na nici orzechy macza się w gęstym, winogronowym syropie. Stanowią świetną przegryzkę i dawkę zdrowych kalorii.

churchele

6. Tklapi – owocowa cerata 🙂 Owocowy mus z winogron, żurawiny, granatu czy innych owoców wykłada się na płaską powierzchnię. Zastygnięte tklapi jest bardzo elastyczne i łatwo się składa. Świetny pomysł na drobny upominek dla bliskich.

tklapi

7. Wino – wina gruzińskie pochodzą z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Istnieje pięć regionów winiarskich w Gruzji, z Kachetią na czele. W Gruzji wiele osób ma swoje własna wina. Nie ma nic lepszego, niż szklaneczka schłodzonego, domowego wina po męczącej podroży.

gruzińskie wino

gruzińskie wino

Najbardziej elegancka forma ekspozycji wina na świecie 🙂

8. Przyprawy – oryginalne i niespotykane mieszanki jak np. chmeli suneli czy swańska sól. Chemli suneli jest przyprawą nieostrą i aromatyczną, znajduje się w niej kolendra, bazylia, ostra papryka, majeranek, cząber koper oraz szafran. Dodaje się ją do wielu tradycyjnych potraw m.in do chinkali.

przyprawy

Na koniec dwa bonusy:

  • słonecznik  – pestki prażonego słonecznika można kupić wszędzie i zdaje się, że wszyscy je jedzą. Ilość odmierzana na plastykowe kieliszki.

słonecznik

  • kwas – gdy upał dokucza, na pomoc przychodzi, pyszny, lodowaty kwas chlebowy. Dystrybutory kwasu stoją na ulicach miast i za niewielką sumę można się nim ochłodzić.

kwas chlebowy

Moje gruzińskie przepisy:

Lobio – kulinarna pamiątka z Gruzji

Bakłażany po gruzińsku – badridżani

Pchali ze szpinaku. Gruzińska przekąska