Chinkali z grzybami – gruzińskie pierogi

Chinakli to danie i dobro narodowe, z którego Gruzini są bardzo dumni. Chinkali, khinkali (ხინკალი) to dość duże pierogi, kołduny wypełnione mięsem, ale też spotyka się takie z grzybami, serem czy ziemniakami. Mają charakterystyczny kształt sakiewki ułatwiający jedzenie (chinkali je się tylko i wyłącznie rękami). Chinkali, szczególnie te z mięsem, mają w środku odrobinę gorącego rosołu, są więc bardzo soczyste. Kształt tych pierogów składa się na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt zakładek oraz końcówkę, której się nie zjada. Różne są teorie ile pojedyncze chinkali powinno mieć zakładek, jedni mówią, że siedemnaście, drudzy, że dziewiętnaście a inni, że nawet trzydzieści dwie. Prawie w każdej knajpie w Gruzji znajdziecie chinkali, ja natomiast polecam te, które specjalizują się w ich serwowaniu, w tzw. „domach chinakali”. Wybierajcie takie miejsca, gdzie przychodzą Gruzini i zamawiają góry parujących, ogromnych chinkali a do nich czaczę albo wino w szklaneczkach 😉 Ważny jest również sposób ich jedzenia. Broń Boże żadnych noży i widelców! Chinkali je się rękoma, nie jest to więc danie dla członków rodziny królewskiej, ale kto by się tym przejmował. Łapie się dziarsko jedną dłonią, odgryza kawałek ciasta, wypija kolendrowy rosół i zjada całość pomijając „dzióbek” pieroga.

chinkali

To tradycyjne danie narodów Kaukazu można dziś spotkać w każdym regionie Gruzji.Tak, chinkali jednoczy Gruzinów i pewnie dlatego podbiło serca wszystkich: dzieci i starszych, kobiet i mężczyzn (…) Kiedyś mój przyjaciel po zjedzeniu najsmaczniejszych według niego chinkali podskoczył i powiedział: „Nakarmcie mnie tym, a wygram wojnę”.

Vaho Babunashvili, Radek Polak, „Gruziński smak”

Moje chinkali są z grzybami i nazywa się je soko chinkali, nie są tak znane i tradycyjne jak te z mięsem, ale także przepyszne. Najlepiej użyć do nich leśnych grzybów, które mają więcej aromatu oraz świeżą kolendrę. Cudowne!

chinkali

CHINKALI Z GRZYBAMI – SKŁADNIKI:

  • 3 kubki pszennej mąki około. 400 gramów
  • 1 kubek ciepłej wody, około 250 ml
  • płaska łyżka soli
  • 300 gramów grzybów leśnych, ewentualnie pieczarek. Użyłam prawdziwków.
  • 1 spora cebula
  • mały pęczek kolendry (opcjonalnie)
  • 1 łyżka chmeli suneli, gruzińskiej mieszanki przypraw (opcjonalnie)
  • sól i świeżo mielony, czarny pieprz
  • kilka łyżek oleju roślinnego do smażenia

Chinkali - przygotowanie

PRZYGOTOWANIE:

  1. Na stolnicę przesiewamy mąkę. Mieszamy ją z solą.
  2. Ciasto wyrabiamy dodając stopniowo ciepłą wodę. Ciasto powinno być dość twarde i podobne do tego na pierogi. Zagniatane ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję i nie może lepić się do rąk.
  3. Dobrze wyrobione ciasto powinno odpocząć około 10 minut, najlepiej przykryte ściereczką w lodówce.
  4. Cebulę kroimy bardzo, bardzo drobno drobno. Podobnie z grzybami –  muszą być pocięte bardzo drobno.
  5. Cebulę wrzucamy na rozgrzaną patelnię, gdy się zeszkli dodajemy grzyby.
  6. Farsz nie powinien być suchy. Trochę sosu nie zaszkodzi.
  7. Na koniec przyprawiamy. Sól i pieprz. Spora szczypta chmeli suneli. Smakujemy czy farsz jest odpowiednio doprawiamy.
  8. Kolendrę szatkujemy z grubsza. Dodajemy do gotowego farszu i mieszamy.
  9. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy, powinno mieć grubość kilku milimetrów. U mnie z podanej ilości mąki wyszło 22 pierogów.
  10. Z ciasta wykrawamy za pomocą miski dość duże okręgi, o wiele większe niż na pierogi. Średnica moich miała 14 cm, ale w Gruzji spotyka się naprawdę duże chinkali na około 20- kila centymetrów średnicy.
  11. Na środek ciastowego okręgu dodajemy około półtora łyżki farszu i zwijamy na zakładkę, do góry. Na koniec zlepia się całość, tworząc sakiewkę.
  12. Gotowe chinkali przykrywamy ściereczką by nie powysychały.
  13. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą.
  14. Gdy woda zacznie wrzeć, robimy łyżką wir w wodzie i wrzucamy nasze pierogi.
  15. Po wypłynięciu chinkali gotuje się jeszcze około 4 minut.
  16. Podajemy posypane świeżo zmielonym pieprzem.

chinkali

Inne gruzińskie przepisy na blogu:

Lobio – kulinarna pamiątka z Gruzji

Pchali ze szpinaku. Gruzińska przekąska

Bakłażany po gruzińsku – badridżani